Piaskownica - Piotr Machalica

Z okładki:
Młodzi nie mogą pamiętać, a starzy mogą nie pamiętać, że kiedyś było coś takiego, co się nazywało „poeta śpiewający”. Wiem, bo sam nim byłem. Mawiano złośliwie, że muszą śpiewać, bo nie potrafią pisać. Chyba się nauczyłem, bo już nie śpiewam.
Piotr Machalica jest aktorem, który śpiewa, ale to nie musi znaczyć, że nie umie pisać. O śpiewających aktorach mawia się: „grają, że śpiewają”. Gdyby śpiewający poeta był zarazem aktorem, mawiałoby się, że gra, że śpiewa, bo nie potrafi pisać. Sprawy się komplikują.
Szczęśliwie dla publiczności nie ma znaczenia, czy się gra, że się śpiewa, czy się śpiewa. Dla publiczności ważne jest, żeby się to robiło dobrze. Czyli wiarygodnie. Do tego prócz talentu i wrażliwości przydaje się inteligencja. Piotrek szczęśliwie ma jedno i drugie i trzecie w ilości, że starczy na czarną godzinę. Obaj szczęśliwie mamy siebie. I staramy się nie zawieść siebie wzajemnie. Chyba nam się udaje.
Toteż, gdy Piotrek po nagraniu tego materiału spytał mnie, czy chcę posłuchać, powiedziałem, że nie chcę. Chyba był nieco zawiedziony. Ale jak mam Mu wytłumaczyć, że wolę słuchać innych wykonawców w ich utworach, bo dopiero wtedy widać, jacy jesteśmy dobrzy.
Ja jestem Jego tubą, a On moją. Jak ci dwaj milicjanci, co to jeden umie czytać, a drugi pisać. Tych milicjantów oczywiście jest więcej. Żeby była piosenka do patrolu trzeba jeszcze, co najmniej kompozytora. Tych mamy najwspanialszych. Warto zerknąć w spis utworów na płycie. To samo muzycy.
Bywam impulsywny. Czasem muszę swoim nerwom rzucić jakiś ochłap. Czasem chciałbym się o coś do Piotrka przyczepić, albo żeby On do mnie. Nie wychodzi. Nie to, że jesteśmy tacy idealni. Raczej „dopasowani”. Prawie rówieśnicy. Poobijani. Doświadczeni. Ciągle na granicy ryzyka. Dopełniamy się.
Ta płyta, to nasze kolejne przedsięwzięcie. Projekt. Tak się teraz mówi. Ale projektów się nie pokazuje. Projekt to pomysł. W terminologii to ja jestem raczej „zasiedziały”. My jesteśmy dorośli. Nie pokazujemy projektów. Pokazujemy gotowce. Oczywiście wszystko może być lepsze. Sam mawiam, że „jest źle, gdy jest dobrze, a mogło być lepiej”. Ale to żart. Taka sobie lingwistyczna żonglerka. Perfekcjonizm, to dziecięca choroba. Koledzy muzycy powiadają: „nie ćwicz tyle, bo nikt nie będzie z obą chciał grać”. Nie grzęźnij w filozofię, bo nikt nie będzie chciał z tobą gadać. Nie będzie chciał cię słuchać. Mam nadzieję, że ta płyta wyraża się jasno. Ale też nie wyszliśmy na idiotów.
Ogólnie kłaniam się wszystkim, bo mi to dobrze robi na kręgosłup.

SPIS UTWORÓW:

 1. Konspira (muz. Janusz Strobel)
 2. Sto łóżek (muz. Wojciech Borkowski)
 3. Okrągła (muz. Jerzy Satanowski)
 4. Soliter (muz. Wojciech Borkowski)
 5. Kwestia wychowania (muz. Michał Walczak, Krzysztof Niedźwiecki)
 6. Kolega bawi się w poetę (muz. Janusz Grzywacz)
 7. Psiarnia (muz. Wojciech Borkowski)
 8. Ramona z Reunion (muz. Wojciech Borkowski)
 9. Kustosz (muz. Jerzy Satanowski)
 10. Obrazoburcza (muz. Jerzy Satanowski)
 11. Spis inwentarza (muz. Wojciech Borkowski)
 12. Niebieskie oczy (muz. Jerzy Satanowski)
 13. Piaskownica (muz. Janusz Strobel)

Jan Wołek - słowa

Piotr Machalica – wykonanie

Skład zespołu:
Bartłomiej Krauz – akordeon (3, 4, 7, 8, 11, 12)
Andrzej Jagodziński – fortepian (1)
Wojciech Borkowski – fortepian (2, 4, 6, 7, 8, 11)
Janusz Strobel – gitara (1, 13)
Paweł Stankiewicz – gitara (2, 3, 4, 6, 7, 8, 11, 12)
Michał Walczak – gitara (5)
Krzysztof Niedźwiecki – gitara (5)
Adam Cegielski – kontrabas (1)
Maciej Szczyciński – kontrabas (2, 3, 4, 6, 7, 8, 11, 12)
Czesław Mały Bartkowski – perkusja (1)
Piotr Maślanka – perkusja (2, 3, 4, 6, 7, 8, 11, 12)
Marcin Świderski – saksofon (7)
Marek Wroński – skrzypce (2, 3, 4, 12)
Barbara Piotrowska – wiolonczela (2, 3, 4, 12)

PREMIERA: lipiec 2015

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
12
13
14
15
16

Nadchodzące wydarzenia

Kalinowe Serce - Warszawa, ul. Krasińskiego 25

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL