Patronujemy: 7. Festiwal Piotra Skrzyneckiego

czwartek, 29 październik 2015

Informacja prasowa:

Przed nami 7. Festiwal im. Piotra Skrzyneckiego w Mińsku Mazowieckim (3 - 7 listopada 2015). Po raz siódmy spotkamy się z piosenką, poezja, teatrem i kabaretem. W tym roku "gościem specjalnym" Festiwalu będzie Konstanty Ildefons Gałczyński i Jego zaczarowany świat. To właśnie Zielony Konstanty był założycielem, z Marianem Eile, Kabaretu Siedem Kotów - pierwszego powojennego kabaretu literackiego, który powstał w Krakowie. Niezwykły był to kabaret, niezwykłe programy przedstawiał. Występowali w nim m.in. Irena Kwiatkowska, dla której Gałczyński stworzył postać Hermenegildy Kociubińskiej, Tadeusz Olsza, Ludwik Sempoliński, Jerzy Waldorff oraz sam Poeta.

Odjedziemy zatem Zaczarowaną Dorożką spod Kabaretu Siedem Kotów, przemierzymy bezkresy angelologiczno - zielonego świata autora Niobe, nie omijając też Dudka i Starszych Panów, po drodze dosiądzie się do nas absurdalnie duchowa siostra Gałczyńskiego Olga Lipińska wraz z przyjaciółmi, Kamila Klimczak i uczestnicy Przeglądu Piosenki, i zataczając koło z Księżycem w Misce wrócimy na Rynek Główny do znanej nam i zaprzyjaźnionej Piwnicy pod Baranami, która pozostając ostatnim literackim żywym kabaretem jest przy tym wspaniałą wysepką w morzu bestialstwa, szarzyzny, głupoty, łajdactwa, cynizmu, nietolerancji, przemocy. Na finał Festiwalu piwniczni artyści przygotują specjalny program oparty na wierszach, monologach i piosenkach Zielonego Konstantego.

3 listopada - Farmazony Hermenegildy Kociubińskiej, czyli wspomnienia o  mistrzach Irenie Kwiatkowskiej i  Konstantym  Ildefonsie Gałczyńskim
Hermenegilda Kociubińska - artystka hermetyczno - sympatyczna zaprasza dzieci w wieku szkolnym na warsztaty będące wspomnieniem o mistrzach sztuk wszelakich: Irenie Kwiatkowskiej i Konstantym IIdefonsie Gałczyńskim. Podczas spotkania młoda publiczność zapozna się z fragmentami twórczości Gałczyńskiego, pozna wątki z życia kulturalnego Jego czasów oraz życia teatralnego ówczesnej bohemy. Pełne humoru warsztaty pobudzą Wyobraźnię, pozwolą młodej publiczności za pośrednictwem zabawy odkryć ukryte zdolności. Atrakcją spotkania będzie strzał z szapoklaka, turniej o rozwikłanie pozorów niezawiłości boa Hermenegildy Kociubińskiej oraz kilka innych niespodziewanych zdarzeń.

3 listopada - Olga Lipińska i przyjaciele
Któż nie pamięta piosenek, skeczy i tekstów z programów Olgi Lipińskiej? Któż nie tęskni za panem Czesiem, panią Basieńką, Tureckim i pozostałymi postaciami małego teatrzyku? Któż nie tęskni za wspaniałą, inteligentną rozrywką, którą przez 35 lat serwowała telewidzom Olga Lipińska? Mamy dobrą wiadomość - Kabaret Olgi Lipińskiej powróci na chwilę koncertu "Olga Lípińska i przyjaciele".
Znakomita obsada w doskonałej oprawie muzycznej wykona dla państwa przeboje znane z telewizyjnych programów. Nie zabraknie twórczości Gałczyńskiego, wszak koncert został przygotowany i premierowo wykonany w Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu, a Olga Lipińska uważa Gałczyńskiego za najwybitniejszego poetę XX wieku W Polsce i nie ma z nią na ten temat dyskusji!

4 listopada - Księżyc w misce
"Księżyc w misce" to płyta Grzegorza Turnaua, która była inspiracją do stworzenia muzyczno teatralnej opowieści. Opowieść ta prowadzi po ścieżkach dziecięcej wyobraźni. Dzięki przepięknej muzyce, możemy uczestniczyć w tej podróży. Poznajemy historię Stanisława, który w zawrotnym tempie dzisiejszego życia, zapomina o najważniejszych wartościach. Kiedy przez przypadek spotyka swoich przyjaciół z dawnych lat, rozpoczyna się jego przygoda, która na zawsze zmieni jego życie.

4 listopada - Róg Kpiarskiej i Kominiarskiej, czyli zaczarowany świat Zielonego Poety – otwarcie wystawy
Konstanty Ildefons Gałczyński wielokrotnie porównywał swoją twórczość do Rynku Szczepańskiego, gdzie obok sztucznych kwiatów można znaleźć bizantyjskie ikony. Taki był ten zaczarowany, zielony, poetycki świat Konstantego Ildefonsa. Wystawa przedstawia wszystkie ważne przedmioty, które odnaleźć możemy w Jego twórczości. Będzie oczywiście Zielona Gęś, oryginalna Zaczarowana Dorożka, Dymiący Piecyk i wiele, wiele innych przedmiotów zilustrowanych w zielonych wersach zielonego Konstantego.

5 listopada - "Powiedz mi, jak mnie kochasz" - prapremiera
Multimedialny spektakl poetycko-muzyczny opowiadający historię miłości Zielonego Konstantego i Srebrnej Natalii. Przedstawienie, oprócz najpiękniejszych wierszy i piosenek premierowych, zawiera wielkie songi o miłości, które podkreślają burzliwy charakter relacji wspomnianej pary.

6 listopada - Przegląd Piosenki Poetyckiej im. Piotra Skrzyneckiego
Przegląd piosenki, któremu patronuje Piotr Skrzynecki z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Z całego kraju, od Szczecina po Ustrzyki, od Suwałk po Bogatynię ciągną do Mińska Mazowieckiego rzesze śpiewających i grających młodych ludzi, którzy marzą o tym by dzielić się ze światem swoją twórczością. Śpiewają poezję, śpiewają po polsku oddając hołd wielkim twórcom polskiej piosenki, piosenki i piwnicznej, i tawernianej, i kabaretowej, i festiwalowej. Oprócz repertuaru Piwnicy pod Baranami młodzi wykonawcy prezentują utwory takich tuzów jak Marian Hemar, Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora, Wojciech Młynarski, Jacek Cygan, ale nierzadko też „kawałki” własnego autorstwa.
W jury tegorocznego konkursu zasiądą: Teresa Drozda, Ewa Kornecka, Daniel Gałązka, Jan Poprawa, Robert Zapora.

6 listopada - Koncert laureatów i Kamila Klimczak w recitalu "Rysy na życiorysie"
Malownicza, urzekająca opowieść o nas. O pęknięciach i rysach w naszych życiorysach. Ilustrowana poezją Szymborskiej, Lipskiej, Turdzy, Młynarskiego, Przybory, Grochowicz, Dziewońskiego i muzyką Turnaua, Koniecznego, Wasowskiego, Rudnickíego, Zaryckiego. Dynamiczna, zmieniająca się jak w kalejdoskopie narracja Kamili Klimczak wciąga w świat pełen emocji i wrażeń, o których w codziennym zabieganiu zapominamy.

7 listopada - Koncert finałowy – Piwnica pod Baranami
Każdy koncert w wykonaniu artystów kabaretu Piwnica Pod Baranami jest wielkim wydarzeniem artystycznym. Przybywają na nie ludzie z całej Polski i z zagranicy. A magnesem dla nich są jak zwykle niepowtarzalna atmosfera, surrealistyczny humor, Iiryka, wspaniałe pieśni kompozytorów „piwnicznych". W ramach Festiwalu legendarny zespół przygotował specjalny program na podstawie tekstów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Więcej informacji znaleźć można na stronie: festiwalpiotraskrzyneckiego.pl

Strefa piosenki jest patronem medialnym Festiwalu.

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
3
4
8
9
11
16
23
24
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2
Kalinowe Serce - Warszawa, ul. Krasińskiego 25
Muszla koncertowa w parku zdrojowym - Głuchołazy, ul. Parkowa
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2
Amfiteatr im. M. Jacksona - Warszawa, ul. Raginisa 1 (Park Górczewska)

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL