Kaczmarski i Nohavica - Cieszyn 1990

wtorek, 06 listopad 2012
Specjalnie dla Strefy Piosenki wspomina Grzegorz Mentel:

Głos Ziemi Cieszyńskiej z 1990Niedawno w Siedlcach, w hotelowej restauracji przy filiżance, a właściwie filiżankach mocnej kawy, rozmawialiśmy z Teresą Drozdą o swoich pasjach związanych ogólnie rzecz biorąc ze sztuką. Okoliczności wydawałoby się nie służyły takiej konwersacji, ponieważ poranki w dopiero co otwartej restauracji, w której zaspany kelner testuje swoją uprzejmość z pierwszymi, również zaspanymi klientami nie wróżą nic dobrego; a napój podawany jako espresso jest tylko jego nietrafioną "metaforą", proporcjonalną do możliwości półprzytomnej obsługi. Tym razem było jednak inaczej.
 
Rozsiedliśmy się wygodnie w miękkich fotelikach, a kelner profesjonalnie obłaskawił nas pyszną kawą. Rozmowa toczyła się miło i sprawnie, co właściwie prócz nielicznych zdań, które udało mi się wyartykułować, oznaczało zdecydowaną przewagę retoryczną i merytoryczną mojej rozmówczyni. Kiedy po czasie rozmowa dotknęła Jaromira Nohavicy, którego jestem fanem, a którego Teresa ma przyjemność czasem spotykać i rozmawiać z nim – pochwaliłem się, że podobnie jak on mieszkam na Śląsku Cieszyńskim - w związku z czym miałem okazję bywać na mniejszych, lokalnych – można by powiedzieć "domowych" koncertach artysty. Wspomniałem tu o koncercie Nohavicy z Jackiem Kaczmarskim, który odbył się we wrześniu 1990 roku na Rynku w Cieszynie, gdzie pstryknąłem ruską "Smieną" kila zdjęć.
 
Teresa na to: Musisz o tym napisać i przesłać mi tekst oraz zdjęcia na "Strefę"!.

Łatwo powiedzieć; minęły 22 lata, a ja mam wspominać koncert?! Nie będę ukrywał, że prócz samego faktu obecności na tym koncercie nie pamiętam prawie nic (nawiasem mówiąc wchodzę w wiek, w którym mężczyźni rozpamiętują głównie wspomnienia z dzieciństwa i nadchodzącą andropauzę). Jeszcze raz usiłowałem pozbyć się tematu wymawiając się brakiem pamięci, ale w odpowiedzi otrzymałem wiadomość:
Pisz - co Ci myśl przyniesie. Wspomnienie, to wspomnienie.
 
Jaromir Nohavica - 1990Nie pozostało mi nic innego, jak tylko napisać co mi myśl przyniosła – takie wspomnienie – w pewnym sensie - jak to mawia Andrzej Poniedzielski. Pomyślałem, że najlepszym źródłem wspomnień będzie w tym wypadku wyszukiwarka Google, co okazało się całkowitą porażką. Świat nie zainteresował się tym wydarzeniem. W końcu, po wielu godzinach cierpliwego wertowania archiwalnych numerów lokalnej gazety w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej, odnalazłem lakoniczną informację.
"Głos Ziemi Cieszyńskiej" (w cenie 450 zł/egz.) Nr 39 z dnia 28 września 1990 roku zamieścił "kurtuazyjny" artykuł podparty wyłącznie zdjęciem Jacka Karczmarskiego pod tytułem "CZYSTA PRZYJEMNOŚĆ" informujący czytelników, że na cieszyńskim rynku odbył się koncert w ramach Festiwalu Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. O Nohavicy nie było nawet wzmianki. Cytowany tam natomiast Jacek Karczmarski nie potrafił wyjść z zachwytu nad tym wydarzeniem, twierdząc, według relacji autora, że... "Koncert na rynku w Cieszynie to była po prostu rozkosz, czysta przyjemność
- i dalej - ...Odtąd Cieszyn będzie na jednym z pierwszych miejsc na mojej liście koncertowej"  – po prostu rozkoszne. Mam jednak obawy, że na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia lokalna prasa - próbująca odnaleźć swoją nową tożsamość (a może tkwiąca w postkomunistycznym letargu i dezorientacji), komentowała wystąpienie Karczmarskiego w sposób "na wszelki wypadek" ostrożny i zadowalający każdego – w pewnym sensie.

Co się zaś tyczy samej imprezy festiwalowej, to udało mi się dotrzeć do takiej oto wzmianki:
W dniach od 12 do 16 września 1990 roku odbył się Festiwal Solidarności Polsko -Czechosłowackiej. Jego głównym celem było rozpoznanie sąsiadujących kultur i weryfikacja negatywnych narodowych stereotypów. Bardzo wyeksponowany został nurt muzyczny: na Rynku w Cieszynie wystąpiły formacje jazzowe, grupy rockowe oraz bardowie opozycyjni: Jacek Karczmarski i Jaromir Nohavica.

Jacek Kaczmarski - 1990Język jakby znajomy, ale treść dla mieszkańców naszego regionu właściwie prawdziwa.
Może właśnie dlatego "Głos Ziemi Cieszyńskiej" nie wspomniał ani słowem o Jaromirze Nohavicy, który tu się urodził i mieszka do dnia dzisiejszego. Lata propagandy i sztucznego dzielenia rodziny "Cieszynioków" na tle narodowościowym zamykały mediom usta, nie pozwalając wypowiadać jego nazwiska. Przyjaźń z narodem Czechosłowacji w ówczesnych czasach była zjawiskiem wirtualnym, na szczeblu rządowym - w rzeczywistości zaś linia granicy przecinająca Cieszyn w samym jego centrum rozdzierała przymusem rodziny, kulturę, historię - rozbudzając w nas wzmożony instynkt samozachowawczy, interpretowany, nazywany i uważany często przez ludzi nieznających historii tej ziemi za rewizjonizm i przygraniczną przestępczość - dzisiaj nazywany bohaterstwem i normą – szkoda mówić.
Może teraz łatwiej zrozumieć, że pomimo zmieniającego się ustroju w naszym kraju, pomimo nowych demokratycznych władz itd. koncertu nie odnotowały żadne media. Moim zdaniem stało się tak dlatego, że było to wydarzenie tak szczególne i doniosłe - nie tylko na płaszczyźnie kulturalnej ale i politycznej – że aż niewygodne dla tych, którzy dbali o tzw. poprawność polityczną.

Dzięki Bogu dzisiaj granica przestała istnieć nie tylko na Olzie, ale również w ludzkich głowach.
Ach – gdyby można jeszcze było połączyć w sobie realizm i prostotę bohaterów piosenek Nohavicy ze świadomością przestróg patriotycznych, wyśpiewanych przez Karczmarskiego – stalibyśmy się prawdziwymi Polakami i dobrymi ludźmi.

Natomiast sam koncert w Cieszynie był naprawdę rewelacyjny i zakończył się prawdziwym i wielkim sukcesem – w pewnym sensie!
 
Grzegorz Mentel - specjalnie dla Strefy Piosenki
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
10
11
12
18
26
27
28

Nadchodzące wydarzenia

Loch Camelot - Kraków, ul. św. Tomasza 17
Prom Kultury Saska Kępa - Warszawa, ul. Brukselska 23
Loch Camelot - Kraków, ul. św. Tomasza 17
Grochowice (gmina Kotla)
Grochowice (gmina Kotla)

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL