Błogosławiony niedosyt Stachury - pisze Beata Bonik

sobota, 31 lipiec 2010
Specjalnie dla Strefy Piosenki o spektaklu "Piotr Machalica śpiewa piosenki Edwarda Stachury" w Teatrze Atelier w Sopocie (2 lipca 2010) pisze Beata Bonik:

W minionym 2009 roku, ze względu na trzydziestą rocznicę śmierci Edwarda Stachury, miało miejsce wiele zdarzeń artystycznych, które przypomniały twórczość tego niezwykle popularnego przed laty poety. Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie przygotował spektakl "Stachura", który – pod zmienionym tytułem "Piotr Machalica śpiewa piosenki Edwarda Stachury" – był prezentowany w wielu miastach Polski. Dyrekcja sopockiego Teatru Atelier tym właśnie spektaklem postanowiła rozpocząć tegoroczny letni sezon. Przyznam, że trochę zaskoczył mnie ten niedosyt Stachury i gdyby nie przypadek, raczej nie zdecydowałabym się na wyprawę do teatru. I przyznam jeszcze, że podstawowym argumentem "za" było nazwisko Piotra Machalicy. A okazało się, że to błąd! Potężny błąd!
 
Po pierwsze spektakl nie jest recitalem Piotra Machalicy. Wszyscy pojawiający się na scenie artyści – aktorzy Piotr Machalica i Robert Dorosławski oraz muzycy Marcin Lamch, Dariusz Bafeltowski i Krzysztof Niedźwiecki – występują tu na równych prawach i z równą maestrią. Po drugie jest to naprawdę znakomite widowisko, które w dodatku rzeczywiście wyrasta z jakiegoś niedosytu Stachury, albo może jest próbą  dopełnienia tego wizerunku poety, który tworzony bywa najczęściej, a który jest chyba zbyt powierzchowny i ugłaskany, by można się było z min pogodzić.

Spektakl porusza temat życia poety i jego przedwczesnej śmierci, pokazuje też jego spojrzenie na świat – na miłość, twórczość, ludzi, siebie samego. Przywołano w nim teksty znane, wręcz oklepane. Myślę, że to był pomysł ryzykowny, ale dał znakomity efekt.  Ryzyko polega na tym, że w przypadku tekstów  znanych z innych wykonań bardzo trudno jest artyście przebić się z własną interpretacją przez gąszcz skojarzeń tkwiących i w jego świadomości, i w świadomości odbiorców. A jednak tym razem  się udało. Jest w tym ogromna zasługa aktorów, w których wykonaniu teksty Stachury nabrały charakteru wyjątkowo autentycznego, jest też ogromna zasługa muzyków. W spektaklu przywołano piosenki Edwarda Stachury z muzyką Jerzego Satanowskiego, jednak  zabrzmiały one zupełnie inaczej niż w wersjach, do których się przyzwyczailiśmy. To efekt oryginalnej aranżacji, której autor, Marcin Larnch, znakomicie wpisał się w interpretacje Piotra Machalicy. Poza tym brzmienie gitar i kontrabasu jest tu tak niezwykłe, że zupełnie nie pozwala na jakiekolwiek porównania. Podobnie jest, gdy słyszymy popularne teksty piosenek,  recytowane przez Roberta Dorosławskiego. Widz, oderwany od ich brzmienia oswojonego i swojskiego, zmuszony jest skupić się na tekście, na słowach, i odczytać je na nowo.

Spektakl ma formę kunsztownego dialogu. To dialog, w którym bierze udział Michał Kątny i Edward Stachura, słowo mówione i piosenka, tekst literacki i muzyka. Wyłania się z niego postać poety, który bardzo intensywnie przeżywał złożoność świata i swojej osobowości, który, straszliwie cierpiąc, widział też urzekające piękno świata i życia, i chciał takiego siebie z bezwzględną szczerością przekazać innym. Zobaczyć takiego Stachurę nie jest łatwo. Może, by to osiągnąć, potrzebna jest dojrzałość, która tym bardziej budzi – błogosławiony w skutkach - niedosyt Stachury?

Bardzo się cieszę, że spektakl nie został zapomniany wraz z kolejnym, już nie Stachurowym rokiem, i że wciąż będzie można podziwiać mistrzostwo aktorów i muzyków. Autorzy zapowiedzieli już nową trasę artystycznych wędrówek  po kraju. Myślę, że dla wszystkich, których niepokoi niedosyt Stachury, ten spektakl będzie szczególnym przeżyciem.

Beata Bonik
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
4
9
12
18
22
23
30
31

Nadchodzące wydarzenia

Keja Pub - Łódź, ul. Kopernika 46
Nowohuckie Centrum Kultury - Kraków, al. Jana Pawła II 232
Prom Kultury Saska Kępa - Warszawa, ul. Brukselska 23
Teatr Ziemi Rybnickiej - Rybnik, pl. Teatralny 1
Chatka Żaka - Lublin, ul. Radziszewskiego 16/ Radio Lublin, ul. Obrońców Pokoju 2

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL