Stacja Jutro - pisze (i fotografuje) Paweł Szeromski

środa, 29 listopad 2017

Strefa Piosenki od lat ściśle współpracuje z audycją "Gitarą i piórem", którą na antenie radiowej Trójki prowadzą Janusz Deblessem i Teresa Drozda. Pojawia się w niej również Paweł Szeromski - autor kącika "Ballady z szuflady". Odcinek "Ballad" z 29 listopada 2017 roku wymaga dopowiedzenia wizualnego. Zatem służymy zdjęciem oraz opisem:

W swojej ostatniej "Szufladzie" (29 listopada 2017r.) mówiłem o zdjęciu, które na zasadzie skojarzeń, przypomniało mi o czekających w kolejce na emisję nagraniach, zrobionych przeze mnie 21 listopada 2016r., w Klubie Reduta Banku Polskiego, podczas 34 OPPA - Międzynarodowego Festiwalu Bardów. Odbył się tam wtedy koncert promujący płytę Ewy Gaworskiej - "Stały meldunek". Poza nią, wzięli w nim udział: Marek Majewski, Antoni Muracki i Wojciech Starck, wspomagani przez Marcina Fidosa na kontrabasie i Roberta Kuśmierskiego na akordeonie. Jedną z zaśpiewanych piosenek, była napisana w latach 70-tych, "Stacja Jutro".

Ewa Gaworska opowiedziała mi, ze najpierw miała pomysł na frazę i słowa refrenu, a potem utknęła...
Pokazała to swemu przyjacielowi, Wojciechowi Paszkowiczowi. On wówczas wyjął swój, napisany kilka tygodni wcześniej, dwuzwrotkowy wiersz. Z tej kompilacji powstała "Stacja Jutro", nie jedyny dowód na kolejowe fascynacje Ewy Gaworskiej. Właśnie z tą balladą skojarzyło mi się miejsce w Puszczy Kampinoskiej, które 24 września 2017 roku utrwaliłem telefonem komórkowym. Jak widać przedstawia ono porośnięty drzewami (znany mi od dawna z wędrówek) tor kolejowy. To od wielu lat nieczynna linia kolejki wąskotorowej o prześwicie 750 mm, na odcinku Wilcze Tułowskie - Piaski Królewskie. Ostatni pociąg przejechał nią w 1984 roku.

Linia formalnie została otwarta 18 września 1922 roku. Wiodła z Sochaczewa do Piasków Królewskich. Do 1930 roku miała nazwę: Sejmikowa Kolejka Wąskotorowa w Sochaczewie. Potem stała się Powiatową Koleją Sochaczewską. Ta nazwa, za wyjątkiem okupacyjnej przerwy, utrzymała się do 1949 roku. We wspomnianej przerwie, to była obco brzmiąca linia: Kreisbahn - Hohenburg. Od 1949 roku stała się  Sochaczewską Koleją Dojazdową, która w rekordowym, 1950 roku, przewiozła 1 550 000 osób. Od 1986 roku jest czynna sezonowo, jako atrakcja turystyczna, ale tylko do Tułowic. Jej schyłek wiąże się z rozwojem sieci połączeń autobusowych i utworzeniem w 1959 roku KPN. Powstały w 1905 roku tartak w Piaskach Królewskich, stracił ostatecznie rację bytu. Wycinka i wywóz drewna z KPN, stały się zabronione.
Jak widać, różne były koleje losu tego toru...

"Nieodwracalnym torem, wolno, wolniej, wolniutko.
 Czas umie czekać pokornie w kolejce do jutra.
 Do stacji Jutro, z przystanku Wczoraj
 Czasu kolejka, na wietrze liść.
 Ktoś tam próbuje stać na buforach
 Aby zobaczyć ulotne Dziś.
 A co za oknem - nieważne, pędzimy jak po sznurku.
 Po torze myśli naszych, pod wiatr, pod górkę."

Paweł Szeromski

Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
16
17
18
19
23
24
27

Nadchodzące wydarzenia

Lubartowska 77 - Lublin, ul. Lubartowska 77
Teatr Ateneum - Warszawa, ul. Jaracza 2
Okęcka Sala Widowiskowa - Warszawa, ul. 1 Sierpnia 36 a
Skład Butelek - Warszawa, ul. 11 listopada 22
Teatr Ateneum - Warszawa, ul. Jaracza 2

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL