We własnych słowach jesteśmy bardziej autentyczni - mówi Agnieszka Ozon

wtorek, 21 marzec 2017

Agnieszka Ozon była naszym odkryciem 21. OFPA w Rybniku. Zdecydowanie! Zrobiła na nas wrażenie już na przesłuchaniach konkursowych. Zatem jeszcze przed finałem konkursu Teresa Drozda postanowiła zadać jej kilka pytań, nie wiedząc, że rozmawia z przyszłą laureatką I nagrody:

- Gratuluję występu na 21. OFPA. Wydaje mi się, że w Rybniku spotykamy się pierwszy raz, ale po komentarzach, które znalazły się pod twoim zdjęciem na profilu Strefy na facebooku, wnoszę że jesteś gwiazdą. Gdzie się do tej pory ukrywałaś?

- To tylko moi znajomi, którzy też związani są z piosenką artystyczną. Oni mnie tymi komentarzami i lajkami tak wspaniale wspierają, za co im nieziemsko dziękuję. Odebrałam też masę telefonów i mnóstwo prywatnych gratulacji, za to również bardzo dziękuję.

- Gdzie się dotąd pojawiałaś, gdzie znajomi mogli cię usłyszeć?

- Muzyka jest całym moim życiem. Pojawiam się w przeróżnych miejscach i w różnych konfiguracjach. Staram się rozwijać, nie tylko instrumentalnie i wokalnie, ale też mentalnie, by pisane przeze mnie teksty były coraz lepsze. OFPA w Rybniku jest największym festiwalem, na którym dotychczas zaśpiewałam. Wcześniej brałam udział w różnych mniejszych konkursach. Ostatnio byłam na nOFFa w Nowym Dworze Mazowieckim. To była pierwsza edycja tego festiwalu, a zorganizowany był genialnie. I nie jest to tylko moja opinia, ale wielu uczestników, którzy wzięli w nOFFie udział i z którymi miałam okazję porozmawiać na ten temat. Wcześniej skupiałam się na mniejszych festiwalach. OFPA jest naprawdę wielką imprezą i jestem niesamowicie szczęśliwa, że zostałam tu tak wyróżniona.

- Od kiedy piszesz piosenki i jakie miejsce zajmują one w twoim rozwoju artystycznym?

- Na śpiewanie własnych piosenek zdecydowałam się trzy, cztery lata temu. A wszystko zaczęło się od festiwali. W 2014 roku pojechałam na swój pierwszy – Eko Festiwal w Józefowie. Tam zaśpiewałam jeszcze covery. Jury podsumowało mój występ jako fajny, ale dostałam również wskazówkę, bym pomyślała o własnej twórczości. Podkreślano tam, że lepiej napisać autorską piosenkę niż powielać to, co ktoś już zrobił przed nami. Śpiewając cover często bazuje się na czyjejś interpretacji, podświadomie nawet ją powielając. Mało jest osób, które potrafią zrobić coś zupełnie po swojemu. Wykonanie coveru często ma inny wydźwięk, mniej indywidualny niż piosenka autorska, która najczęściej wynika z naszych własnych doświadczeń życiowych. We własnych słowach jesteśmy bardziej autentyczni. Ta uwaga zachęciła mnie do odważniejszego spojrzenia na własny repertuar, bo oczywiście w przeszłości zdarzyło mi się coś napisać, dla siebie lub dla kogoś innego. Ale nigdy tego sama nie wykonywałam. Od 2014 roku już tak. Wiadomo – czasami jest lepszy czas, czasami gorszy. Mam studia i inne wzloty i upadki. Masa okoliczności definiuje to, jak układa się życie – także to artystyczne. W zasadzie działam intuicyjnie, a od pewnego czasu usilnie próbuję do niczego i nikogo się nie porównywać, ale działać prosto z serca.

- Studiujesz też coś, co związane jest z muzyką?

- Zajmuję się muzyką od 7 roku życia, rodzice posłali mnie do szkoły muzycznej i właściwie niczego innego w życiu nie robię tylko studiuję i uczę się czegoś, co związane jest z muzyką. W tym momencie jestem na piątym roku studiów zaocznych na Akademii Muzycznej w Katowicach. Na kierunku jazz i muzyka estradowa. Wcześniej studiowałam wokal jazzowy w Lublinie, bo stamtąd pochodzę. Jestem mocno związana z lubelskim środowiskiem muzycznym, natomiast w październiku 2016 roku zamieszkałam w Warszawie. Tu poznałam nowych ludzi i odkrywanie możliwości i radości, jakie daje muzyka, zaczęło się od nowa. Nowi ludzie – nowe możliwości – nowe kolory.

- W Rybniku pokazałaś dwie autorskie piosenki. Ile masz ich jeszcze i co planujesz z nimi zrobić? Czy w ogóle jeszcze nie myślisz, bo jeszcze jest za wcześnie?

- Bardzo intensywnie myślę co zrobić z moimi piosenkami. I to od dłuższego czasu. Wiele razy już je zmieniałam pod względem stylistycznym i muzycznym. Eksperymentowałam. Ale ostatecznie wracam do ich formy najprostszej. Do muzycznego domu. Najważniejsza w moich piosenkach zawsze będzie autentyczność. Były momenty, że chciałam je przerabiać, ale to nie ma sensu. Ostatecznie trzeba bazować na tym, co siedzi w sercu i autentycznie dobrze brzmi. To jest ważne. Trochę się tych piosenek już nazbierało. I na bazie kolejnych doświadczeń, powstają następne. Chyba mało kto pisze takie rzeczy nie bazując na tym, co przeżył. Nie da się inaczej. Mam nadzieję, i mówię to głośno, żeby zmobilizować siebie i wszystkich, którzy ze mną współpracują i mi pomagają, że na wiosnę uda się zarejestrować ten bardziej liryczny materiał. Chociaż razem z ewolucją moich gustów i tego czym się chcę zajmować, ten materiał wpada mimo wszystko w lekki pop. Spróbujemy nagrać EPKę i zobaczymy co dalej.

Rozmawiała: Teresa Drozda.
Spisała: Barbara Radziszewska.

Artykuł powstał dzięki pasji i zaangażowaniu autorek serwisu strefapiosenki.pl Nikt nie dostał honorarium za spisanie i zredagowanie rozmów. Jeśli tekst przypadł Ci do gustu - odwiedź też nasz sklepik: sklep.strefapiosenki.pl

Może zechcesz wesprzeć artystów, o których piszemy i nasz serwis wybierając coś z jego oferty. Dzięki Twojemu zamówieniu będą mogły powstawać kolejne teksty.

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
16
17
18
19
23
24
27

Nadchodzące wydarzenia

Lubartowska 77 - Lublin, ul. Lubartowska 77
Teatr Ateneum - Warszawa, ul. Jaracza 2
Okęcka Sala Widowiskowa - Warszawa, ul. 1 Sierpnia 36 a
Skład Butelek - Warszawa, ul. 11 listopada 22
Teatr Ateneum - Warszawa, ul. Jaracza 2

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL