21. OFPA nie zwalnia tempa po ubiegłorocznym jubileuszu

sobota, 04 marzec 2017

Trzeci weekend lutego to 21. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej w Rybniku (16 – 19 lutego 2017). Ale przygotowania do kolejnych edycji OFPA pełną parą rozpoczynają się jeszcze w roku je poprzedzającym, bowiem już od połowy stycznia ruszają eliminacje regionalne: Wrocław, Zielona Góra, Warszawa, Gdańsk, Kraków, Rybnik. W tym miejscu zaczyna się niezwykłość tego festiwalu. Organizatorzy nie wybierają uczestników z nadsyłanych nagrań. Każdy ma szansę wziąć udział w przesłuchaniach. A im więcej miejsc, w których się one odbywają, tym większa szansa, że skorzysta z tej możliwości więcej osób. I skorzystało, blisko 200 wykonawców, z których w różnych miejscach jury pod przewodnictwem Jana Kondraka wyłoniło 40 młodych artystów do udziału w Konkursie Krajowym. Od tego etapu zaczęła się również moja przygoda z tegorocznym festiwalem – 16 i 17 lutego w Rybniku. Czwartek i piątek, przesłuchania rozpoczynają się w południe, tak, by wszyscy mogli dojechać, by wcześniej była chwila na krótką próbę dla każdego. Pod tym względem przemyślane jest wszystko. Przemiły, profesjonalny i w każdej chwili chętny do pomocy zespół Fundacji EDF odpowiada z uśmiechem na każde pytanie.

W odróżnieniu do roku poprzedniego, na sali przesłuchań pojawili się uczestnicy, przyszli się wzajemnie posłuchać. Może podpatrzeć? Może poszukać inspiracji? Bo bazować trzeba (także) na tym, co zostało już napisane, a być może dzisiejszy konkurent na będzie jutro autorem moich piosenek? Głównie temu tematowi poświęcone było spotkanie z jurorami, w tym specjalne spotkanie z Teresą Drozdą o doborze repertuaru (w które włączyli się wszyscy jurorzy). Bardzo podobało mi się nazwanie zjawiska przez Ewę Kornecką, która powiedziała, że na tych przesłuchaniach czuła się jakby młodzi wykonawcy stali obok współczesnego świata. Jestem przeciwna temu, by każdy koniecznie śpiewał autorskie piosenki. Tylko coraz bardziej dziwi, że niezmiennie, od zawsze, receptą na brak repertuaru jest Osiecka. Zgadzam się, że Osiecka, Młynarski, Kofta, Przybora, to absolutny punkt wyjścia do nazywania świata piosenką. Trzeba ich znać. Wiele ich tekstów, przy odpowiedniej interpretacji trafia dzisiejszą rzeczywistość w punkt. Ale są też autorzy piszący o dziś tu i teraz. O tym mówi Teresa Drozda. O tym traktuje nasz strefowy „projekt” #BardowieNowePokolenie. Mam świadomość, że osoby startujące dzisiaj w przesłuchaniach np. do OFPA nie miały zbyt wielu okazji posłuchać Łukasza Majewskiego, ale… przecież on wygrał OFPA w 2013 roku! Może warto przejrzeć laureatów wcześniejszych edycji różnych konkursów, w których się startuje (zwłaszcza że wiele z nich ma naprawdę czytelnie prowadzone strony www). Zainteresować się. Poszperać. Albo jak już nie to, to chociaż przyjechać tylko dlatego, że ma się z tego swojego śpiewania trochę radości. A już najlepiej te dwie rzeczy połączyć. Albo sięgnąć po coś mniej ośpiewanego, bo i podczas 21. OFPA pojawiły się piosenki Michała Zabłockiego, Marii Peszek, Piotra Roguckiego, ale były w mniejszości.

Jakkolwiek nie to, że Osiecka zupełnie nie. Paulina Serwatka nie znalazła się w gronie finalistów, jednak jej wykonanie piosenki „Kobiety, których nie ma” było świetne. Dobrze zaśpiewane, interpretowane świadomie. Jazzujące. Naprawdę słuchało się go z wielką przyjemnością. A po kilku latach organizowania Festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej” trudno mnie jeszcze piosenkami Osieckiej zaskoczyć.

W finale nie znalazła się też Justyna Sieniuć, na którą zwróciłam uwagę pierwszego dnia. Zaśpiewała dwie autorskie piosenki: „Dama w karocy” i „Baba z pieczary”. To na pewno artystka, która wyróżnia się na scenie, zapada w pamięć ze swoimi piosenkami. Dlatego będę wyglądać jej na kolejnych tegorocznych festiwalach.

Autorskie piosenki zaśpiewała też laureatka I nagrody Agnieszka Ozon. W Rybniku widziałam ją po raz pierwszy i stwierdzam, że robi wrażenie. To świadoma artystka, u której wszystko „zgadza się”. Piosenki: „P.S.” i „Tyle szans” zaśpiewała akompaniując sobie na fortepianie. Temu, co robi, bliżej pewnie do popu, ale przecież liczy się tekst. Mnie oczarowała.

Zaczarowała też swoim wykonaniem Gabriela Kundziewicz. Słyszałam ją już, pół roku temu, w Olsztynie. Widać jak się rozwija i nad sobą pracuje. Jej muzyka i wykonanie wiersza Leśmiana jest absolutnie zachwycające. Do tego zaczyna pisać swoje teksty, bo jako drugą piosenkę zaśpiewała autorskie „Prosto”. Warto przyglądać i przysłuchiwać się jej bacznie.

Zadziwiła też Dorota Kuziela-Brudzińska. Widywana wcześniej w innych konkursach przepadała, przekombinowywała. Coś nie do końca mi pasowało. Podczas OFPA pokazała coś zupełnie innego niż dotychczas. Autorską „Łajkę” i „Taki pejzaż” (sł. Andrzej Szmidt, muz. Zygmunt Konieczny) zaśpiewała akompaniując sobie na skrzypcach. Drugą piosenką zasłużyła sobie na szczególne słowa uznania ze strony Ewy Korneckiej.

Marcin Piotrowski, Polak, wychowany w USA, wciąż jeszcze mówiący, a co za tym idzie też śpiewający i z mocnym akcentem, nawiązujący do tradycji piosenki amerykańskiej. Jego melodie wchodzą w głowę. Jest jednak jeden problem, jeśli przed jego występem zabraknie zapowiedzi, która wyjaśnia nam szerszy kontekst tego akcentu – nie bardzo wiadomo o co chodzi i jak tego artystę potraktować.

Małgorzata Kozłowska, to świetna wokalistka. Zaśpiewała połączone w jedną piosenkę dwie liryczne piosenki: Nie opuszczaj mnie (Młynarski) i Jej portret (Kofta) oraz brawurowe „Tango rzeź” (sł. Bartek Magdziarz, muz. Urszula Borkowska). Pomijam to połączenie w pierwszym utworze, które może być dyskusyjne, jednak zaśpiewanie dwóch utworów, które pokazują tak różne możliwości, powinno być wzorem dobierania piosenek konkursowych przez uczestników. Ta umiejętność oraz wspaniały warsztat zapewniły jej udział w koncercie Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia, którą to nagrodę przyznał jej podczas 21. OFPA Janusz Gast.

A jeśli chodzi o laureatów 21. OFPA. Jury w składzie: Teresa Drozda, Ewa Kornecka, Mariusz Kiljan i Jan Kondrak do finału zakwalifikowało 10 osób: Agnieszka Ozon, Dorota Kuziela-Brudzińska, Joanna Nawojska, Gabriela Kundziewicz, Agnieszka Radziejewska, Aleksandra Batko, Małgorzata Kozłowska, Ewa Pawliczek, Marcin Piotrowski, Emilia Pollok. Jak zakończyła się prezentacja na dużej scenie, przed dużą publicznością oraz jury w składzie powiększonym o Jarosława Wasika – znaleźć można w zakładce "Festiwale/Werdykty". Finaliści nie rozczarowali, dali świetny koncert, przy świetnym wsparciu ekipy technicznej, która podołała profesjonalnie przegrupowaniom sprzętu co dwie piosenki.

Finał konkursu od lat prowadzi Roman Czejarek i absolutnie nie on jest gwiazdą tej części festiwalowego programu. Z jego zapowiedzi dowiedzieć się możemy paru rzeczy o każdym z wykonawców. Lekcja odrobiona wzorowo, widać, że Czejarek spędził chwilę za kulisami, z każdym zamienił parę słów. Teraz opowiada nam o tym, co sam usłyszał. Z jednej strony jako konferansjer poważnego przedsięwzięcia, z szacunkiem dla słuchacza i występujących artystów, ale też po przyjacielsku, ciepło. Wszelkie niezbędne przepięcia sprzętu zostają „zagadane”, nie za długo, bez zbędnego „gwiazdorzenia”. Koncert trzyma rytm. Tak być powinno. Wiem, że wielu organizatorów pomyśli w tym momencie coś w ten deseń: „Phi, przecież Czejarek to radiowiec, prowadzący przez lata trasę Lata z Radiem, której koncerty gromadziły tysiące ludzi. Profesjonalista. Gdybym mógł takiego zmieścić w budżecie...”. A przecież nie o to chodzi, że każdy zaraz musi jako prowadzącego mieć jakiegoś znanego radiowca. Naprawdę. Ważne jest, by pewne rzeczy zauważać i uczyć się od profesjonalistów, gdy owi pojawiają się w różnych miejscach.

Ważnym tegorocznym wydarzeniem wydaje się również poprowadzona przez Romana Czejarka na antenie radiowej Jedynki festiwalowa audycja z Rybnika. Od kilku lat na festiwale jeżdżę i pamiętam jeszcze czasy, gdy na krakowskim Rynku podczas Studenckiego Festiwalu Piosenki parkował wóz transmisyjny radiowej Trójki. Lata temu. Później, udawało się już tylko lokalnie, dla Radia Dla Ciebie Teresa Drozda zrobiła kilka takich festiwalowych transmisji m.in. z ostrołęckiej OSPY i Łaźni w Radomiu. Od dawna nie było zainteresowania ogólnopolskich mediów festiwalami piosenki. I niezależnie od tego, czy jest się zwolennikiem „dobrej zmiany”, czy też nie, warto to chyba zauważyć (a może wykorzystać). Jeśli nie uda się na antenach ogólnopolskich, to może chociaż w regionalnych ośrodkach polskiego radia i telewizji zainteresowanie polską piosenką będzie w najbliższym sezonie większe. Warto pukać do różnych drzwi, warto inwestować czas i energię w rzeczy, które przynoszą dużo dobrego. Tak jest w Rybniku. Każdy kto był na tegorocznej edycji wie, że OFPA zawiesza festiwalową poprzeczkę bardzo wysoko. Oczywiście trudno próbować do niej doskoczyć w materii tak delikatnej jak piosenka, jednak warto uczyć się od najlepszych, korzystać z wzajemnych wieloletnich doświadczeń.

Barbara Radziszewska

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
16
17
18
19
23
24
27

Nadchodzące wydarzenia

Lubartowska 77 - Lublin, ul. Lubartowska 77
Teatr Ateneum - Warszawa, ul. Jaracza 2
Okęcka Sala Widowiskowa - Warszawa, ul. 1 Sierpnia 36 a
Skład Butelek - Warszawa, ul. 11 listopada 22
Teatr Ateneum - Warszawa, ul. Jaracza 2

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL