Gala Konkursu "Śpiewamy Kaczmarskiego" - Święto Wolności 2016

czwartek, 08 grudzień 2016

W niedzielę 11 grudnia 2016, godz. 20.05 w TVP2 obejrzeć będzie można retransmisję Koncertu galowego Festiwalu im. Jacka Kaczmarskiego „Święto Wolności”. Festiwal odbył się między 11 a 13 listopada 2016. Jego organizatorami byli Fundacja Róbmy Swoje dla Kultury oraz Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego. Festiwal rozpoczął się w Gdańsku Konkursem „Śpiewamy Kaczmarskiego”, w którym z twórczością legendarnego autora zmierzyli się młodzi wokaliści. Piątka laureatów zaproszona została do Koncertu galowego, który dwa dni później pokazano w Teatrze Polskim w Warszawie.

Dyrektorem artystycznym Festiwalu był Jerzy Satanowski, zatem zapewne on jest też autorem niezbyt często spotykanej formuły Koncertu galowego, który nie został podzielony, jak to zazwyczaj bywa, na koncert laureatów oraz występy „gwiazd”. Laureaci wyłonieni z konkursu i artyści zaproszeni do gali, przeplatali się na scenie, byli sobie „równi”. Śpiewali z jednakowej pozycji, bez podkreślania lub umniejszania ich zasług. Podziału na dwie „frakcje koncertu” nie podkreślał również prowadzący, w rolę którego wcielił się Jan Wołek. Jego rolą było zresztą nie przedstawianie kolejnych wykonawców i tytułów śpiewanych przez nich utworów, ale odczytywanie fragmentów własnej twórczości wprowadzających w nastrój twórczości Patrona Festiwalu.

O stronę muzyczną koncertu zadbał Jacek Kita. W jego aranżacjach dobrze znane, niegdyś porywające tłumy utwory barda, nabrały delikatnego i nieoczywistego, chwilami jazzującego charakteru. Bardzo cenię pracę Jacka i wiem, że koncerty z akompaniamentem jego zespołu będą zachwycające. I chyba jeszcze nigdy mojej nadziei nie zawiódł. Szkoda tylko, że z jakichś względów (znanych pewnie organizatorom), na wielkiej scenie zespół muzyczny został tak bardzo schowany i wciśnięty prawie w boczną kulisę (nie był też w zasadzie uwzględniany jakoś mocno na materiałach promocyjnych). Siedziałam po lewej strony widowni i z mojego miejsca muzycy byli prawie niewidoczni. A przecież miejsca na scenie było wyjątkowo dużo i wszyscy by się spokojnie zmieścili. Odebrałam to trochę jako niedocenienie świetnych chłopaków, bo miałam poczucie, że właśnie aranżacje i akompaniament były tym, co spięło ten koncert w całość.

Publiczność przywitali Aga Labenz – prezes Fundacji Róbmy Swoje dla Kultury oraz Marcin Kunicki – członek rady Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego. A potem były pieśni... rozpoczął Wojciech Brzeziński utworem „Źródło”. Po nim Katarzyna Dąbrowska zaśpiewała fantastycznie z charakterystyczną chrypką i przymrużeniem oka „Sen Katarzyny II”, a później „Obławę”. W koncercie pojawiali się dalej: Wojtek Michalski, Magdalena Kumorek, Łukasz Zagrobelny, Kuba Blokesz. Agata Rożankowska zaśpiewała mocno jazzującą wersję „Mimochodem”, a Jacek Bończyk jak zawsze przejmująco wykonał „Autoportret Witkacego”. Julia Konarska, aktorka warszawskiego Teatru Ateneum sięgnęła po „Krzyk”. Dużą rolę na scenie odegrały wizualizacje i światło, które w przypadku koncertów telewizyjnych zawsze można pochwalić. W półmroku widowni widziałam jednak jak uwagę większości przykuła Mery Spolsky (Marysia Żak). O jej występie fani Kaczmarskiego powiedzą pewnie, że sprofanowała „Mury”, dla mnie pozamiatała system. Widziałam ją wcześniej w kilku konkursach OPPA, gdzie śpiewała własne „pojechane” piosenki. „Mury” w jej wykonaniu nie miały tego podniosłego charakteru, z którym kojarzą się większości z nas. Prawdą jest jednak, że ja nie pamiętam czasów, w których powstawały, a młodsza ode mnie dziewczyna poradziła sobie z nimi tak, jak umiała. Trochę przełamując tę „świętość” przy pomocy looperów. Czasami mam wrażenie, że łatwo zapominamy o tym, że kolejne pokolenia trzeba „edukować”, pokazywać im klasykę, ale nie obrażać się na to, że zrobią z nią czasami to, co czuć będą przez swoje doświadczenia, zupełnie inne od naszych. Bo czasy się zmieniają. Młoda artystka dodała na koniec piosenki kilka wersów napisanych przez siebie, które w jakiś sposób tłumaczą jej motywacje i inspiracje. Jedno jest pewne, że wiele się jeszcze po niej możemy spodziewać, a na pewno więcej niż zaśpiewanie „Murów” z looperami.

Koncert zakończył Jacek Bończyk utworem „Powrót” z programu „Raj”, do której włączyli się pozostali uczestnicy koncertu. Następnie werdykt jury ogłosił Wojciech Kościelniak. Dopiero wtedy dowiedzieliśmy się, dla kogo z artystów udział w Koncercie galowym był nagrodą i jaką nagrodę przydzieliło mu jury w składzie: Wojciech Kościelniak (przewodniczący), Jerzy Satanowski, Jacek Bończyk, Marcin Kunicki. Werdykt prezentował się następująco:
Agata Rożankowska – Grand Prix
Kuba Blokesz – I nagroda
Julia Konarska – II nagroda
Wojtek Michalak – III nagroda
Mery Spolsky (Maria Żak) – wyróżnienie

Wyszłam z widowni z jednym określeniem, że był to „zimny” koncert, że był to koncert bardzo ładnie wyprodukowany na potrzeby telewizyjne. Chyba nigdy jeszcze na żadnym koncercie wykonawcy zrobili tylu kroków. W dosłownym znaczeniu tego słowa. Strasznie długa była ich droga zza kulis do mikrofonu, przez całą scenę. Jak nigdy. Pomyślałam, że to pięknie będzie wyglądało w obrazku telewizyjnym, ale było takie niekoncertowe. Rozpraszało, nie trzymało rytmu. W ogóle trudno było mi się wczuć w atmosferę tego koncertu. Nie czułam iskierki wspólnoty wśród słuchaczy, tylko przejmującą świadomość, że koncert jest rejestrowany przez telewizję. Może było coś takiego w powietrzu, może w zapowiedzi, że sparaliżowało nas skutecznie. Przez cały koncert natomiast miałam świadomość, że to będzie piękny telewizyjny koncert i oto jest w programie, sami oceńcie, bo koncert obejrzeć można już 11 grudnia 2016 w TVP2, godz. 20.05.

Barbara Radziszewska

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
12
13
14
15
16

Nadchodzące wydarzenia

Kalinowe Serce - Warszawa, ul. Krasińskiego 25

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL