Patronujemy: 42. OSPPT YAPA

wtorek, 21 luty 2017

Między 10 a 12 marca 2017 w Łodzi odbędzie się 42. Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej Yapa. Strefa po raz drugi będzie patronować Festiwalowi, więc możecie liczyć na relację z tegorocznej edycji. A na razie organizatorzy zachęcają do przyjazdu oraz udziału w konkursie:

Sala koncertowa wypełniona po brzegi. Na ciasnych ławkach siedzą upchnięci młodzi ludzie - wielu z nich nawet nie zaczęła jeszcze studiów, a większość to właśnie studenci, którzy do Łodzi przyjeżdżają raz w roku i przez trzy dni nawet na moment nie opuszczają kampusu Politechniki Łódzkiej. Część publiczności to ludzie dojrzali - równolatkowie Yapy - najstarszego łódzkiego festiwalu. Kilka osób przyszło z dziećmi i całymi rodzinami. Czekają na koncert, który może potrwać nawet do 4 nad ranem. Do domu będzie można wrócić zaledwie na kilka godzin, bo kolejny koncert zacznie się o już o godzinie 13:00. Wielu w ogóle się nie kłopocze i zostaje przy alei Politechniki na noc. Niedaleko, w pobliskim klubie studenckim Cotton również będzie grała muzyka. Lokal tylko raz w roku, w jeden weekend, otwarty jest 24 godziny na dobę, a drzwi do niego praktycznie się nie zamykają. Przy barze ciągłe powitania i uściski dłoni. Ci, którzy przyjeżdżają spoza miasta, swoje pierwsze kroki kierują właśnie tam. Chcą się przywitać, a wiedzą, że ich przyjaciele i znajomi, nierzadko z drugiego końca Polski, również w ten weekend będą w Cottonie. Kiedy już omówią swoje sprawy, zdecydują na które koncerty Yapy się wybiorą, usiądą razem do stolików i wyciągną gitary. I tak przez trzy dni - muzyka będzie się mieszać z rozmowami, śmiechem i ciągłymi spotkaniami.

Historia Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej Yapa zaczęła się w 1974 roku. Większość osób, która tworzy teraz festiwal i co roku zasiada na widowni nie ma nawet najmniejszych szans tego pamiętać - urodzili się przecież w latach 80. i 90. Kiedy przychodzili na świat Yapa była już wydarzeniem z dorobkiem, ze swoją historią i z wierną publicznością. Jak to się w takim razie stało, że "staruszka" w ogóle się nie starzeje? Dlaczego publiczność Yapy ciągle jest młoda? Odpowiedź jest prosta - Yapa bez przerwy się zmienia i jest już zupełnie innym festiwalem niż w latach 80., a nawet innym festiwalem niż 10 lat temu. Piosenka studencka, poetycka i folkowa też się zmieniła. Obraz barda w wyciągniętym swetrze, który na gitarze marki Delfi wygrywa nie zawsze czyste nuty do tekstów Stachury jest już dawno nieprawdziwy. Dzisiaj festiwal studencki to setki metrów kabli, nowoczesna technika nagłośnieniowa, zespoły z kilkoma sekcjami, bogate aranżacje, transmisja na żywo do internetu, a także pliki mp3 i płyty CD, które coraz częściej zastępują śpiewniki. Pod tym względem studencki festiwal w niewielki tylko sposób różni się od wielkich festiwali, jakich w Polsce jest mnóstwo. Jedno tylko pozostało bez zmian - szczerość i autentyczność.

To, że piosenka turystyczna, czy szerzej studencka zmieniła się nie do poznania widać chociażby po tegorocznym zestawie artystów. Tegoroczny festiwal zapowiada się szczególnie - na scenie pojawi się prawie 40 zespołów, których będzie można wysłuchać podczas 4 koncertów - dwóch konkursowych, koncertu nocnego i koncertu laureatów w niedzielę. Sobotni koncert wieczorny będzie w tym roku poświęcony twórczości Boba Dylana, który w ubiegłym roku nagrodzony został literackim Noblem. Bob Dylan to największa ikona muzyki folkowej i który inspiruje wiele zespołów z nurtu piosenki studenckiej i turystycznej. Wszyscy, którzy zagrają na scenie w sobotę wieczorem w swojej twórczości odnoszą się do twórczości jego twórczości. Na łódzką scenę po kilku latach przerwy powróci Lubelska Federacja Bardów - legendarny zespół, który tworzą m.in. Jan Kondrak i Marek Andrzejewski. Piosenki Boba Dylana w polskim przekładzie zagra również Słodki Całus Od Buby, czy Apolinary Polek. Bywalców Przeglądu z lat 80. na pewno ucieszy obecność Grzmiącej Półlitrówy – zespołu, który swoją muzyczną przygodę zaczynał w domach studenckich Politechniki Łódzkiej. Do Łodzi po kilku latach przerwy wróci również songwriter Mateusz Rulski, który kilka lat temu oczarował łódzką publiczność. Pojawią się również zwycięzcy yapowego konkursu z ostatnich lat: Shantażyści, Nic Wielkiego czy Monika Kowalczyk - laureatka przyznawanej od kilku lat na Yapie nagrody imienia Małgosi Zwierzchowskiej.

Na zaprezentowanie się na festiwalowej scenie podczas yapowego konkursu jest jeszcze szansa, ponieważ termin nadsyłania zgłoszeń upływa 2 marca 2017.

Wszystkie szczegóły można znaleźć na stronie www.yapa.art.pl

 

Sierpień 2017
Pn Wt Śr Cz Pt So N
8
28
29

Nadchodzące wydarzenia


24
Sie
2017
19:00
24 sierpień 2017 19:00
Amfiteatr - Warszawa, ul. Raginisa (Park Górczewska)
Joanna Ewa Zawłocka w recitalu pt. "Osiecka do tańca" w ramach cyklu letnich koncertów "Osiecka [...]
24
Sie
2017
19:30
24 sierpień 2017 19:30
Kalinowe Serce - Warszawa, ul. Krasińskiego 25
Grażyna Łobaszewska w koncercie promującym płytę pt. "Sklejam się". Grażyna Łobaszewska, jedna z [...]
24
Sie
2017
19:30
Koncert
24 sierpień 2017 19:30
Teatr Atelier - Sopot, al. Mamuszki 2
Iwona Loranc w koncercie promującym płytę pt. Brzegi. Zespół muzyczny:Miłosz Wośko – instrumenty [...]
25
Sie
2017
18:00
25 sierpień 2017 18:00
Chałupa Chemika - Ujsoły
XI Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej Danielka   25 sierpnia, piątek, godz. 18:00 Danielkowy Koncert Gwiazd, cz. 1Zuzanna [...]
25
Sie
2017
19:30
Koncert
25 sierpień 2017 19:30
Kalinowe Serce - Warszawa, ul. Krasińskiego 25
Artur Andrus w wieczorze kabaretowym.
 

Wspierane przez iCagenda

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2017
Projekt i wykonanie CFTB.PL