Patronujemy: 33. OPPA już od 14 listopada 2015

środa, 04 listopad 2015

Informacja prasowa:

Z pieśni Wysockiego, Okudżawy, Galicza, Dylana, Cohena, Waitsa, Brassensa, Brela, Moustakiego, Contego, Llacha, Kaczmarskiego, Bellona, Sikorowskiego, Kleyffa, Garczarka i wielu innych bardów dowiadujemy się prawdy o świecie i człowieczeństwie, o sprawach najbardziej ogólnych i tych najintymniej osobistych. W pieśniach bardów, jak w zwierciadle, odbija się obraz naszego świata, pełnego piękna i brzydoty, dobra i zła, prawdy i fałszu.

OPPA - Międzynarodowy Festiwal Bardów jest od roku 1978 prawdziwym świętem piosenki nieobojętnej, a jego renoma czyni go jednym z najważniejszych festiwali piosenki artystycznej w Polsce. W tym roku swoją najnowszą twórczość przedstawią, między innymi: Paweł Wójcik, Joanna Mioduchowska, Jacek Gutry, Mateusz Rulski, zespół Słodki Całus Od Buby. Włodzimierza Wysockiego uczci swoimi współczesnymi aranżami zespół Projekt Volodia. Czternaścioro bardów zaśpiewa swoje premierowe pieśni i interpretacje utworów swych zagranicznych kolegów w koncercie galowym, a na zakończenie - gwiazda OPPA 2015 - Stanisław Soyka w repertuarze autorskim, jak przystało na nasz Festiwal.
Przygotowaliśmy prawdziwą dziewięciodniową biesiadę literacko-muzyczną, która zachwyci Was wachlarzem swej różnorodności. Przyjdźcie na OPPĘ, bądźcie razem z nami myślą i emocją.


14 listopada odbędzie się pierwszy koncert konkursowy, tzw. Półfinał, w którym kilkudziesięciu uczestników z Polski i z zagranicy zaprezentuje swoje najlepsze piosenki, a ci z nich, którzy okażą się najbardziej interesujący, przejdą do Wielkiego Finału, który odbędzie się następnego dnia.

15 listopada w Wielkim Finale Jury wyłoni laureatów tzw. Złotej Piątki OPPA, a po wysłuchaniu wszystkich ich utworów wybierze zdobywcę Grand Prix im. Jonasza Kofty. Jej laureatowi organizatorzy Festiwalu dofinansują nagrania studyjne kwotą 9000 zł oraz wytłoczą 600 egzemplarzy jego autorskiej płyty. Na początku drugiej części koncertu Wielki Finał wystąpi Paweł Wójcik - laureat "Grand Prix OPPA" z 2013 roku.
Obydwa koncerty konkursowe odbędą się w Domu Kultury Śródmieście, ul. Smolna 9, Półfinał od godz. 16:00, a Wielki Finał od godz. 15:00. W Jury OPPA 2015 zasiądą, m. in.: prof. Ewa Paczoska (przewodnicząca), Jaga Koftowa, Teresa Drozda, Adam Sławiński i Piotr Bakal.

16 listopada o godz. 20:00 na Woli w klubie "U Przyjaciół" przy ul. Ciołka 10 B odbędzie się recital Joanny Mioduchowskiej, której towarzyszył będzie Mirek Kozak (gitara akustyczna).
Będzie to koncert, podczas którego nastąpi oficjalna premiera debiutanckiej płyty Joanny Mioduchowskiej. Album zatytułowany jest "Bujam w obłokach". Repertuar, to autorskie utwory w brzmieniu i stylu tak bardzo charakterystycznym dla autorki, że niedającym się sklasyfikować; piosenki ciepłe, kobiece, o szczęściu lub jego braku, o miłości i tęsknocie; obserwacje życia czasem gorzkie, ale prawie zawsze z wydźwiękiem optymistycznym. Akustyczne brzmienie całości wzbogacone jest o mistrzowskie solówki gitarowe Mirka Kozaka.

17 listopada o godz. 19:00 zapraszamy do Piwnicy na Wójtowskiej na recital dwóch warszawskich bardów: Jacka Gutrego i Mateusza Rulskiego. Koncert zatytułowany jest "Twardzi bardzi", co wskazuje, że znajdą się w nim nie tylko piosenki bardzo poważne. Obaj bardowie dość różnią się stylistyką własnej twórczości, lecz jedno ich łączy - piszą świetne teksty.

18 listopada o godz. 19:00 w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ul. Goldoniego 1 wystąpi zespół Słodki Całus od Buby. To grupa z Trójmiasta, która ma już za sobą długą historię - działają od 1986 roku. Podstawą repertuaru Słodkiego Całusa od Buby są autorskie piosenki Krzysztofa Jurkiewicza i Mariusza Kampera, muzycznie mocno osadzone w rockowej i folkowej tradycji. Są to piosenki o rzeczach najprostszych i najważniejszych: o Gdańsku, Pradze, miłości, górach, Hrabalu, poezji, przyjaźni, o ludziach i miejscach które coś znaczą.

19 listopada o godz. 20:00 zapraszamy do Ośrodka Kultury Ochoty na koncert pt. "Nowe brzmienie Włodzimierza Wysockiego" w wykonaniu wrocławskiej grupy Projekt Volodia. W tym roku przypada 35. rocznica śmierci legendarnego, rosyjskiego barda. Zespół Projekt Volodia wyrósł na fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego, ale nie jest to bynajmniej kolejne naśladownictwo słynnego barda z gitarą. Sprawcą powołania tego unikalnego projektu jest Janusz Kasprowicz - wokalista i basista, który zaprosił do projektu muzyków z różnych wrocławskich zespołów grających na co dzień muzykę rockową, flamenco, jazz, blues… Wyszły zaskakujące aranże z gitarą elektryczną, banjo, akordeonem, ukulele oraz sekcją rytmiczną. Podczas koncertu widzowie mogą się także spodziewać wciągających opowieści na temat życia Wysockiego.

20 listopada, o godzinie 19:00 zapraszamy do Muzycznego Studia Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej na Koncert Galowy pt. "Premiery i Interpretacje OPPA 2015". Jest to tradycyjny, dwuczęściowy koncert, w którym w pierwszej części z premierowymi utworami wystąpi kilkunastu znanych twórców piosenki autorskiej, a publiczność w specjalnym plebiscycie wybierze najlepszą piosenkę premierową. W drugiej części piosenki sławnych bardów zagranicznych zaprezentowane zostaną w polskich wersjach językowych przez polskich bardów.
Wystąpią: Piotr Bakal, Andrzej Brzeski, Jacek Gutry, Krzysztof Jurkiewicz, Tomasz Kordeusz, Łukasz Majewski, Marek Majewski, Bogusław Nowicki, Tomasz Olszewski, Beata Osytek, Andrzej Ozga, Mateusz Rulski, Jakub Sienkiewicz i Tomasz Szwed. W obu częściach koncertu artystom akompaniuje zespół pod kierownictwem Piotra Matuszczyka (fortepian, aranżacje), w składzie: Jakub Kujawa (gitary), Rafał Grząka (akordeon),  Mirosław Wiśniewski (bas), Grzegorz Poliszak (perkusja). Prowadzenie: Krzysztof Jurkiewicz.

21 listopada, o godzinie 18:00 zapraszamy do Muzycznego Studia Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej na recital piosenek autorskich Gwiazdy Festiwalu – Stanisława Soyki. Ten wokalista jazzowy i popowy, pianista, gitarzysta, skrzypek, kompozytor, aranżer i autor jest wciąż  inny, wciąż nowy, a jednocześnie rozpoznawalny od  pierwszych nut. Jest zwierzęciem muzycznym z charyzmą performera. Z zespołem czy solo wkrótce po wejściu na scenę obejmuje całkowite panowanie nad publicznością. W jednym z licznych wywiadów artysta powiedział "Nie gram dla fajerwerków, nie śpiewam by się popisać. Moją ambicją i pragnieniem jest, by mój śpiew, moje pieśni dodawały otuchy, podnosiły na duchu tych, którzy przychodzą mnie słuchać. Chcę by wychodzili z koncertu pogodni i umocnieni".

Tradycyjnie od sześciu lat, jako swego rodzaju post scriptum do festiwalu OPPA, organizujemy w niedzielę 22 listopada koncert "oFF OPPA". Jest to scena otwarta, przeznaczona dla tych wszystkich twórców piosenek autorskich, którzy mają ochotę na niej wystąpić. Nie ma tu żadnej selekcji, a jedynym ograniczeniem może być czas przeznaczony na występ, bo koncert, który rozpocznie się o godz. 15:30 musi się zakończyć przed północą. oFF OPPA, podobnie jak w ubiegłych latach, odbędzie się w art-club praCoVnia, przy ul. Popiełuszki 16.

Na wszystkie koncerty OPPA 2015 - 33. Międzynarodowego Festiwalu Bardów serdecznie zapraszają organizatorzy: Stowarzyszenie Literacko Muzyczne "Ballada", mecenasi: Miasto stołeczne Warszawa, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, patron honorowy: Narodowe Centrum Kultury, patron: Fundacja im. Jonasza Kofty - Pamiętajcie o ogrodach, sponsor: Evergraf oraz współpracujące z nami instytucje: Dom Kultury Śródmieście, Agencja Muzyczna Polskiego Radia, Staromiejski Dom Kultury, Piwnica na Wójtowskiej, Ośrodek Kultury Ochoty, Bielański Ośrodek Kultury, art-club praCoVnia i klub "U Przyjaciół", a także nasi patroni medialni.

Strefa Piosenki jest patronem medialnym 33. OPPA.

 

Luty 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
4
5
6
9
12
19
20
21
22
27

Nadchodzące wydarzenia


26
Lut
2018
19:00
26 luty 2018 19:00
Prom Kultury Saska Kępa - Warszawa, ul. Brukselska 23
Bohaterem kolejnego spotkania Teresy Drozdy będzie czeski bard Jaromir Nohavica i jego [...]
28
Lut
2018
19:00
Koncert
28 luty 2018 19:00
Teatr Stary - Lublin, ul. Jezuicka 18
Magda Smalara w recitalu pt. Kobieta do zjedzenia. Muzyczny monodram Magdaleny Smalary to opowieść o jednej z [...]
15
Mar
2018
19:30
15 marzec 2018 19:30
Teatr Muzyczny Roma - Warszawa, ul. Nowogrodzka 49
Anna Sroka-Hryń w koncercie pt. Kobiety, kobiety: Najpiękniejsza - Moja Ballada - Agnieszka Osiecka.[...]
16
Mar
2018
19:30
16 marzec 2018 19:30
Teatr Muzyczny Roma - Warszawa, ul. Nowogrodzka 49
Anna Sroka-Hryń w koncercie pt. Kobiety, kobiety: Najpiękniejsza - Moja Ballada - Agnieszka Osiecka.[...]
16
Mar
2018
20:00
Koncert
16 marzec 2018 20:00
Skład Butelek - Warszawa, ul. 11 listopada 22
W programie znajdą się najpiękniejsze piosenki o miłości skomponowane i napisane przez Jana Kondraka, poparte klasyką Okudżawy, Cohena, Stinga i Stachury. Melodyjne, [...]
 

Wspierane przez iCagenda

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL