13 łatwych utworów tanecznych - Andrzej Poniedzielski

piątek, 01 wrzesień 2006

Ten album to wielki prezent, myślę, że nie tylko dla mnie.
Andrzej Poniedzielski jest mistrzem słowa, a w zasadzie słów, które z nutką pewnej ironii, a także jakiegoś zamyślenia czy żalu, bezbłędnie określają rzeczywistość. Tę zewnętrzną i tę wewnętrzną...
Na płycie nie ma żadnych duetów ani obcych głosów - ten jedyny to głos Andrzeja Poniedzielskiego. I można go sobie słuchać do woli. W dodatku ma się pewien komfort, bowiem zazwyczaj na koncertach Andrzej Poniedzielski mówi tak cicho, że wiele ze słów umyka - tu mamy wszystkie... wyraźne, niczym nie zagłuszone.
Pomiędzy piosenkami są króciutkie wierszyki - skarbnica "złotych" myśli, że zacytuję tylko:
"Jedyny klucz w jedynie słusznej sprawie tworzą żurawie..."
Zdziwienie może budzić tytuł płyty - "13 łatwych utworów tanecznych" - pobrzmiewa tu lekka przekorność, poczucie humoru na swój temat, a zarazem rodzaj dystansu do własnej twórczości - cechy nieobce Andrzejowi Poniedzielskiemu. Te "taneczne piosenki" są, jak mówi autor, "długie, ale za to smutne". A to tylko zaostrza apetyt na ten krążek...
Płyta zbiera te piosenki, którymi Andrzej Poniedzielski dał się poznać na studenckich scenach. Jest więc "Bawitko", "Kardiogram" i piosenka wielce kłopotliwa czyli "Chyba już można"... (iść spać). Są także piosenki napisane całkiem niedawno, jak na przykład "Siedzę za stołem" czy "Wołacz - O! Epoko". Ale proszę się nie spodziewać żadnych archiwaliów - wszystkie utwory nagrano na nowo, specjalnie na tę płytę. I słucha się jej po prostu świetnie.
Bez wątpliwości - tę płytę TRZEBA mieć...
TD

Andrzej Poniedzielski - poeta, gitarzysta, dość niecodzienny kabareciarz, jednym słowem - artysta "wielofunkcyjny", co więcej wszystko, co na scenie robi, robi z niebywałym, właściwym sobie wdziękiem.
Płyta specyficzna, bo i taki artysta.
Poniedzielski mierzy się na niej ze swoim estradowym wizerunkiem. Sam przyznaje, że jej nagranie było dla niego sporym wyzwaniem (...) To, co dzieje się na scenie podczas występów Pana Andrzeja jest bowiem w dużej mierze improwizowane (lub, jak kto woli, po prostu "szyte"), a płyta, wiadomo, jest zapisem na stałe pozostającym w pamięci tzw. "potomnych"... Efekt końcowy świadczy jednak o tym, że nie było się czego bać.
"13 łatwych utworów tanecznych" to doskonały prezent dla fanów Pana Andrzeja.
Znajduje się na niej 13 utworów lirycznych (bynajmniej ani łatwych ani tanecznych) przeplatanych niezwykle urokliwymi mini wierszykami - komentarzami (do moich faworytów należą: "W bezmiarze niepewności..." i "I cóż nas czeka..."). Ogólny nastrój płyty można określić mianem refleksyjnego, choć zdarzają się również utwory pogodniejsze.
Andrzej Poniedzielski po prostu zaprasza nas do swojego świata, niczego nie sugerując ani nie narzucając, on po prostu wierzy w naszą tzw. Inteligencję...
Postarajmy się nie zawieść Pana Andrzeja.
Łucja Matysiak

I jeszcze notka biograficzna
Andrzej Poniedzielski pochodzi z Kielc. Urodził się 4 lipca 1954 r. Ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach z tytułem magistra inżyniera.
W 1977 r. otrzymał wyróżnienie na Spotkaniach Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie i nagrodę Naczelnej Redakcji Muzyki Estradowej PR i TV na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Na tym samym festiwalu w maju 1978 r. otrzymał II nagrodę, a w listopadzie I nagrodę na I Warszawskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej (późniejsza OPPA).
Profesor Aleksander Bardini wręczając mu nagrodę w Krakowie powiedział, że Andrzej Poniedzielski jest chodzącym przykładem tego, jak nie należy zachowywać się na scenie - szeptem zaś dodał, by nigdy nie przestał się tak właśnie zachowywać...
Piosenki Andrzeja Poniedzielskiego śpiewają Maryla Rodowicz, Anna Maria Jopek, Grzegorz Turnau, grupa "Pod Budą", Elżbieta Adamiak, Lora Szafran i Dorota Stalińska.
Od kilku lat wraz z Arturem Andrusem tworzy wieczory kabaretowe w Łódzkiej Piwnicy Artystycznej "Przechowalnia". Zapis tych wieczorów można znaleźć na dwóch płytach zatytułowanych "Przechowalnia 1 i 2" wydanych przez Dalmafon. W księgarniach nadal można kupić tomik wierszy Andrzeja Poniedzielskiego, który ukazał się w cyklu "Biblioteka Bardów" obok książeczek (m.in.) Mirosława Czyżykiewicza, Jacka Kaczmarskiego i Jonasza Kofty.
Ponadto warto pamiętać, że świetna konferansjerka Andrzeja Poniedzielskiego jest zarejestrowana na płytach koncertowych "Koncert Najskrytszych Marzeń" (wyd. 1991); "Wolna Grupa Bukowina - Przyjaciele, Znajomi, Uczniowie" (wyd. 1994); "Przechowalnia 1 i 2" (wyd. 2001). Piosenki Andrzeja Poniedzielskiego pojawiły się także na trzeciej płycie z cyklu "Kraina Łagodności" (wyd.1999) i na płycie "OPPA - piosenki bardów" (wyd.2001).
Niektórzy pamiętają też może czarny krążek, na którego jednej stronie swoje piosenki śpiewała Elżbieta Adamiak, na drugiej Andrzej Poniedzielski. Płyta ukazała się w 1988r., ostatnio zaś (2007) została wznowiona pod tytułem "Punkt Widzenia - Live'87".
TD

SPIS UTWORÓW:

 1. Bawitko
 2. Bal Dyplomantów
 3. TV...
 4. Chyba już można
 5. Rozdarcie I
 6. Nos Kościuszki...
 7. Piosenka o chyba jeszcze miłości (muz. Elżbieta Adamiak)
 8. Koń, szabelka i butelka
 9. Pilnujmy marzeń (muz. Zbigniew Łapiński)
 10. Wsi globalna...
 11. Wy! - oda do imperialistów
 12. Myślę...
 13. Podanie o ... (muz. Małgorzata Kamińska)
 14. Życie...
 15. To jeszcze nie koniec - kardiogram
 16. Jak się czuję (muz. Wacław Juszczyszyn)
 17. Okno...
 18. A o czym tu śpiewać
 19. Piosenki...
 20. O piosenkach - piosenka (muz. Elżbieta Adamiak)
 21. W bezmiarze niepewności...
 22. Siedzę za stołem
 23. I cóż nas czeka...
 24. Wołacz - O! Epoko


słowa i muzyka - Andrzej Poniedzielski - chyba, że zaznaczono inaczej

Skład zespołu:
Andrzej Poniedzielski - śpiew, wiersze
Andrzej Pawlukiewicz - aranżacje, akompaniament
Albin Brzeziński - gitara

PREMIERA: lipiec 2002 (Dalmafon)

 
Kwiecień 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
11
16
25
27
30

Nadchodzące wydarzenia


26
Kwi
2018
19:00
26 kwiecień 2018 19:00
Służewski Dom Kultury - Warszawa, ul. Bacha 15
Dolina Prapremier - kabaret literacki. Cykliczne spotkania z publicznością twórców i wykonawców piosenki literackiej, gdzie wszystkie utwory wykonane [...]
28
Kwi
2018
18:15
28 kwiecień 2018 18:15
Teatr Ateneum - Warszawa, ul. Jaracza 2
Andrzej Poniedzielski i Andrzej Pawlukiewicz (piano) w recitalu pt. Monday Day - Live? "Monday Day – Live?" to [...]
29
Kwi
2018
18:00
Koncert
29 kwiecień 2018 18:00
Miejski Dom Kultury - Zgorzelec, ul. Parkowa 1
Koncert zespołu U Studni. Swój program opierają w większości na wierszach Adama Ziemianina, wybitnego krakowskiego poety, [...]
29
Kwi
2018
18:15
29 kwiecień 2018 18:15
Teatr Ateneum - Warszawa, ul. Jaracza 2
Andrzej Poniedzielski i Andrzej Pawlukiewicz (piano) w recitalu pt. Monday Day - Live? "Monday Day – Live?" to [...]
01
Maj
2018
20:30
1 maj 2018 20:30
Piwnica pod Baranami - Kraków, Rynek Główny 27
Robert Kasprzycki w spcejalnym koncercie zatytułowanym VIS-a-VIS i okolice.
 

Wspierane przez iCagenda

Facebook

SFbBox by enter-logic-seo.gr

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2018
Projekt i wykonanie CFTB.PL